FAQ

 

Jak powstaje olej lniany?
Olej lniany otrzymywany jest metodą tłoczenia z dojrzałych nasion lnu – siemienia lnianego, przeznaczonych wyłącznie dla przemysłu spożywczego.

Dlaczego powinno się stosować olej lniany?

Z uwagi na wysoką zawartość kwasów Omega-3, olej lniany powinno się stosować jako suplement diety uzupełniający ich brak. Kwasy Omega-3 są budulcem wszystkich komórek, przecz co hamują procesy chorobowe na poziomie komórkowym. Ale także osiadają wiele właściwości, m.in. stymulują rozwój mózgu, poprawiają koncentrację, regulują ciśnienie, obniżają poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów. Olej lniany zawiera także witaminę E, nierozpuszczalny błonnik oraz lignany. Wszystkie jego składniki wpływają pozytywnie na zdrowie.

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU --->


Kto powinien używać oleju lnianego?
Olej lniany używać powinien każdy niezależnie od wieku, ponieważ w pożywieniu nie dostarczamy organizmowi wystarczającej porcji kwasów Omega-3. Szczególnie powinny przyjmować go małe dzieci, z uwagi na to, że kwasy Omega-3 w nim zawarte stymulują rozwój mózgu oraz osoby ze słabą odpornością organizmu, czy też problemami trawiennymi i sercowo-naczyniowymi. Dowiedziono, że w diecie Europejczycy przyjmują o 20-30% razy mniej kwasów Omega-3 niż powinni a Amerykanie aż o 50%.

Jak stosować olej lniany?
Olej lniany można spożywać:

 • pijąc go (1 łyżka na czczo) lub
 • łącząc z białym serem, jogurtem lub tofu lub
 • jako dodatek do sałatek i surówek lub
 • jako dodatek do zimnych potraw.

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU --->


Zgodnie ze wskazaniami diety dr Budwig dla zwiększenia przyswajalności olej lniany powinno spożywać się z chudym białym serem, odtłuszczonym jogurtem lub tofu. Składniki powinno miksować się przez ok 5 min, do uzyskania pasty o jednolitej konsystencji.

Na co dzień każdy z nas może spożywać taką pastę jako dodatek do posiłków, w proporcjach:
1-1,5 łyżki stołowej oleju lnianego, ¼ szklanki chudego białego sera z dodatkiem odtłuszczonego jogurtu lub wody, aby pasta miała konsystencję majonezu, lub z dodatkiem ¼ szklanki odtłuszczonego, naturalnego jogurtu.

Dlaczego olej lniany powinno stosować się z twarogiem?
Dlatego, że olej nie rozpuszcza się w wodzie lecz w białkach a dodatkowo olej lniany jest bogaty w NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe) a białka białego sera są bogate w związki siarki, która jest istotnym składnikiem wszystkich tkanek, ale także kwasu pantotenowego, biotyny i witaminy B1. Siarka jest niezbędna do prawidłowego spalania białek węglowodanów i tłuszczów. Dzięki temu połączeniu Omega-3 może dostać się do najmniejszych naczyń kapilarnych, rozkładać niepożądane tłuszcze i oczyszczać żyły oraz tętnice.

Dlaczego olej lniany trzeba spożywać wyłącznie na zimno?
Olej lniany można spożywać wyłącznie na zimno ponieważ pod wypływem temperatury traci on cenne kwasy Omega-3. Oleju nie można także poddawać obróbce termicznej tj.: podgrzewać, gotować, smażyć ponieważ ponieważ posiada on bardzo niską wytrzymałość termiczną.

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU --->Czy na oleju lnianym można smażyć?
Na oleju lnianym nie wolno smażyć. Nie można go także podgrzewać ani gotować, ponieważ traci ulega on oksydacji (utlenianiu), traci swoje cenne właściwości a nawet staje się toksyczny.

Jak przechowywać olej lniany?
Olej lniany powinno przechowywać się w chłodzie, najlepiej w lodówce, z daleka od promieni słonecznych, pod wpływem których utleniają się kwasy Omega-3. Po otwarciu należy go przechowywać wyłącznie w lodówce.

Czy olej lniany można stosować jako lekarstwo?
Olej lniany od wieków był stosowany w medycynie naturalnej. Już w VIII wieku król Francji Karol Wielki nakazał swoim poddanym spożywać olej lnianego i siemię lniane. Olej lniany to najbogatsze naturalne źródło kwasów Omega-3, które wchodzą w skład wszystkich komórek organizmu ludzkiego (więcej o kwasach Omega-3). Należy jednak pamiętać, że olej lniany to środek spożywczy i mimo tak wspomnianego oddziaływania nie jest lekiem.

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU --->


Czy olej lniany można stosować jako kosmetyk?
Olej lniany można stosować jako kosmetyk dla cery szczególnie wrażliwej, z takimi dolegliwościami jak egzema, atopowe zapalenie skóry.

Czy olej lniany tuczy?
Tylko tłoczony na zimno niskooksydacyjny olej lniany nie tuczy, ponieważ zawiera dużo kwasów Omega-3. TO TŁUSZCZ, KTÓRY SPALA TŁUSZCZ (skuteczniej niż GLA), ponieważ właśnie dzięki Omega-3 zwiększa produkcję prostaglandyn (eikosanoidów). Przyspiesza metabolizm i stymuluje produkcję żółci niezbędnej do rozkładania tłuszczów, zwiększa aktywność karnityny, co przyczynia się również do większego spalania tłuszczu. Dodatkowo nierozpuszczalny błonnik z oleju lnianego przyspiesza usuwanie resztek pokarmów z jelit, dzięki wchłanianiu wody w przewodzie pokarmowym.

Czy olej lniany odchudza?
Tłoczony na zimno NISOKOOKSYDACYJNY OLEJ LNIANY TO TŁUSZCZ, KTÓRY SPALA TŁUSZCZ (skuteczniej niż GLA), ponieważ właśnie dzięki Omega-3 zwiększa produkcję prostaglandyn (eikosanoidów). Przyspiesza metabolizm i stymuluje produkcję żółci niezbędnej do rozkładania tłuszczów, zwiększa aktywność karnityny, co przyczynia się również do większego spalania tłuszczu. Dodatkowo nierozpuszczalny błonnik z oleju lnianego przyspiesza usuwanie resztek pokarmów z jelit, dzięki wchłanianiu wody w przewodzie pokarmowym.

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU --->


Czy olej lniany jest zdrowy?
Olej lniany jest zdrowy ponieważ zawiera wiele cennych dla zdrowia składników, jak np.: kwasy Omega-3, witaminę E oraz lignany, 23 składniki mineralne oraz egzo- i endogenne aminokwasy. Tylko oleje tłoczone na zimno, niskooksydacyjne i sprzedawane w ciemnych butelkach powinny budzić twoje zaufanie. Nie należy kupować olejów w przezroczystych butelkach, ponieważ kwasy Omega-3 oraz witamina E utleniają się pod wpływem światła.

Dlaczego olej lniany powinien być tłoczony na zimno?
Olej lniany powinien być tłoczony na zimno, ponieważ w wysokich temperaturach utlenia się zarówno Omega-3 jak i witamina E.

Dlaczego olej lniany należy chronić przed światłem?
Olej lniany należy chronić prze światłem, ponieważ zarówno kwasy Omega-3 jak i witamina E utlenia się pod wpływem światła.

Dlaczego olej lniany nie powinien być oczyszczany?
Olej lniany nie powinien być oczyszczany, ponieważ w czasie filtrowania czy oczyszczania utleniają się kwasy Omega-3 a zawartość lignanów spada.


PRZEJDŹ DO SKLEPU --->


Dlaczego oleje lniane różnią się smakiem?
Oleje lniane różnią się smakiem z kliku powodów, ponieważ:

 • tłoczy się je z innego ziarna – ziarna w zależności od gatunku oraz miejsca pochodzenia różnią się smakiem i zapachem,
 • tłoczy się je w różnych temperaturach – im wyższa temperatura tym w oleju bardziej czuć spaleniznę,
 • są oczyszczane chemicznie – środki chemiczne użyte do oczyszczania oleju ingerują w ich smak i zapach,
 • zawierają domieszki innych olejów – niektórzy producenci mieszają olej lniany z innymi olejami,
 • są tłoczone kilkakrotnie – niektórzy producenci tłoczą olej kilkakrotnie z tego samego ziarna,
 • jest nieświeży – gorzki smak oleju może świadczyć o tym, że ulega on oksydacji i jełczeje,
 • jest to zasługa sedymentacji – ten sam olej (od tego samego producenta) może delikatnie różnić się smakiem, w zależności czy pochodzi z wierzchu czy z dna kadzi sedymentacyjnej.