FAQ

 

Jak powstaje olej lniany?
Olej lniany otrzymywany jest metodą tłoczenia z dojrzałych nasion lnu – siemienia lnianego, przeznaczonych wyłącznie dla przemysłu spożywczego.

Dlaczego powinno się stosować olej lniany?

Z uwagi na wysoką zawartość kwasów Omega-3, olej lniany powinno się stosować jako suplement diety uzupełniający ich brak. Kwasy Omega-3 są budulcem wszystkich komórek, przecz co hamują procesy chorobowe na poziomie komórkowym. Ale także osiadają wiele właściwości, m.in. stymulują rozwój mózgu, poprawiają koncentrację, regulują ciśnienie, obniżają poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów. Olej lniany zawiera także witaminę E, nierozpuszczalny błonnik oraz lignany. Wszystkie jego składniki wpływają pozytywnie na zdrowie.

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU --->


Kto powinien używać oleju lnianego?
Olej lniany używać powinien każdy niezależnie od wieku, ponieważ w pożywieniu nie dostarczamy organizmowi wystarczającej porcji kwasów Omega-3. Szczególnie powinny przyjmować go małe dzieci, z uwagi na to, że kwasy Omega-3 w nim zawarte stymulują rozwój mózgu oraz osoby ze słabą odpornością organizmu, czy też problemami trawiennymi i sercowo-naczyniowymi. Dowiedziono, że w diecie Europejczycy przyjmują o 20-30% razy mniej kwasów Omega-3 niż powinni a Amerykanie aż o 50%.

Jak stosować olej lniany?
Olej lniany można spożywać:

 • pijąc go (1 łyżka na czczo) lub
 • łącząc z białym serem, jogurtem lub tofu lub
 • jako dodatek do sałatek i surówek lub
 • jako dodatek do zimnych potraw.


Zgodnie ze wskazaniami diety dr Budwig dla zwiększenia przyswajalności olej lniany powinno spożywać się z chudym białym serem, odtłuszczonym jogurtem lub tofu. Składniki powinno miksować się przez ok 5 min, do uzyskania pasty o jednolitej konsystencji.

Na co dzień każdy z nas może spożywać taką pastę jako dodatek do posiłków, w proporcjach:
1-1,5 łyżki stołowej oleju lnianego, ¼ szklanki chudego białego sera z dodatkiem odtłuszczonego jogurtu lub wody, aby pasta miała konsystencję majonezu, lub z dodatkiem ¼ szklanki odtłuszczonego, naturalnego jogurtu.

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU --->


Dlaczego olej lniany powinno stosować się z twarogiem?
Dlatego, że olej nie rozpuszcza się w wodzie lecz w białkach a dodatkowo olej lniany jest bogaty w NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe) a białka białego sera są bogate w związki siarki, która jest istotnym składnikiem wszystkich tkanek, ale także kwasu pantotenowego, biotyny i witaminy B1. Siarka jest niezbędna do prawidłowego spalania białek węglowodanów i tłuszczów. Dzięki temu połączeniu Omega-3 może dostać się do najmniejszych naczyń kapilarnych, rozkładać niepożądane tłuszcze i oczyszczać żyły oraz tętnice.

Dlaczego olej lniany trzeba spożywać wyłącznie na zimno?
Olej lniany można spożywać wyłącznie na zimno ponieważ pod wypływem temperatury traci on cenne kwasy Omega-3. Oleju nie można także poddawać obróbce termicznej tj.: podgrzewać, gotować, smażyć ponieważ ponieważ posiada on bardzo niską wytrzymałość termiczną.


Czy na oleju lnianym można smażyć?
Na oleju lnianym nie wolno smażyć. Nie można go także podgrzewać ani gotować, ponieważ traci ulega on oksydacji (utlenianiu), traci swoje cenne właściwości a nawet staje się toksyczny.

Jak przechowywać olej lniany?
Olej lniany powinno przechowywać się w chłodzie, najlepiej w lodówce, z daleka od promieni słonecznych, pod wpływem których utleniają się kwasy Omega-3. Po otwarciu należy go przechowywać wyłącznie w lodówce.

Czy olej lniany można stosować jako lekarstwo?
Olej lniany od wieków był stosowany w medycynie naturalnej. Już w VIII wieku król Francji Karol Wielki nakazał swoim poddanym spożywać olej lnianego i siemię lniane. Olej lniany to najbogatsze naturalne źródło kwasów Omega-3, które wchodzą w skład wszystkich komórek organizmu ludzkiego (więcej o kwasach Omega-3). Należy jednak pamiętać, że olej lniany to środek spożywczy i mimo tak wspomnianego oddziaływania nie jest lekiem.

Czy olej lniany można stosować jako kosmetyk?
Olej lniany można stosować jako kosmetyk dla cery szczególnie wrażliwej, z takimi dolegliwościami jak egzema, atopowe zapalenie skóry.

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU --->


Czy olej lniany tuczy?
Tylko tłoczony na zimno niskooksydacyjny olej lniany nie tuczy, ponieważ zawiera dużo kwasów Omega-3. TO TŁUSZCZ, KTÓRY SPALA TŁUSZCZ (skuteczniej niż GLA), ponieważ właśnie dzięki Omega-3 zwiększa produkcję prostaglandyn (eikosanoidów). Przyspiesza metabolizm i stymuluje produkcję żółci niezbędnej do rozkładania tłuszczów, zwiększa aktywność karnityny, co przyczynia się również do większego spalania tłuszczu. Dodatkowo nierozpuszczalny błonnik z oleju lnianego przyspiesza usuwanie resztek pokarmów z jelit, dzięki wchłanianiu wody w przewodzie pokarmowym.

Czy olej lniany odchudza?
Tłoczony na zimno NISOKOOKSYDACYJNY OLEJ LNIANY TO TŁUSZCZ, KTÓRY SPALA TŁUSZCZ (skuteczniej niż GLA), ponieważ właśnie dzięki Omega-3 zwiększa produkcję prostaglandyn (eikosanoidów). Przyspiesza metabolizm i stymuluje produkcję żółci niezbędnej do rozkładania tłuszczów, zwiększa aktywność karnityny, co przyczynia się również do większego spalania tłuszczu. Dodatkowo nierozpuszczalny błonnik z oleju lnianego przyspiesza usuwanie resztek pokarmów z jelit, dzięki wchłanianiu wody w przewodzie pokarmowym.

Czy olej lniany jest zdrowy?
Olej lniany jest zdrowy ponieważ zawiera wiele cennych dla zdrowia składników, jak np.: kwasy Omega-3, witaminę E oraz lignany, 23 składniki mineralne oraz egzo- i endogenne aminokwasy. Tylko oleje tłoczone na zimno, niskooksydacyjne i sprzedawane w ciemnych butelkach powinny budzić twoje zaufanie. Nie należy kupować olejów w przezroczystych butelkach, ponieważ kwasy Omega-3 oraz witamina E utleniają się pod wpływem światła.

Dlaczego olej lniany powinien być tłoczony na zimno?
Olej lniany powinien być tłoczony na zimno, ponieważ w wysokich temperaturach utlenia się zarówno Omega-3 jak i witamina E.

Dlaczego olej lniany należy chronić przed światłem?
Olej lniany należy chronić prze światłem, ponieważ zarówno kwasy Omega-3 jak i witamina E utlenia się pod wpływem światła.

Dlaczego olej lniany nie powinien być oczyszczany?
Olej lniany nie powinien być oczyszczany, ponieważ w czasie filtrowania czy oczyszczania utleniają się kwasy Omega-3 a zawartość lignanów spada.

Dlaczego oleje lniane różnią się smakiem?
Oleje lniane różnią się smakiem z kliku powodów, ponieważ:

 • tłoczy się je z innego ziarna – ziarna w zależności od gatunku oraz miejsca pochodzenia różnią się smakiem i zapachem,
 • tłoczy się je w różnych temperaturach – im wyższa temperatura tym w oleju bardziej czuć spaleniznę,
 • są oczyszczane chemicznie – środki chemiczne użyte do oczyszczania oleju ingerują w ich smak i zapach,
 • zawierają domieszki innych olejów – niektórzy producenci mieszają olej lniany z innymi olejami,
 • są tłoczone kilkakrotnie – niektórzy producenci tłoczą olej kilkakrotnie z tego samego ziarna,
 • jest nieświeży – gorzki smak oleju może świadczyć o tym, że ulega on oksydacji i jełczeje,
 • jest to zasługa sedymentacji – ten sam olej (od tego samego producenta) może delikatnie różnić się smakiem, w zależności czy pochodzi z wierzchu czy z dna kadzi sedymentacyjnej.


PRZEJDŹ DO SKLEPU --->

Więcej: